MySmartHome ، طراحی و اجرای سیستم های هوشمند
02191690880
0 0
مای اسمارت هوم ، تولید ، اجرا و طراحی خانه ی هوشمند
02191690880
قبلی
بعدی

پرده و کرکره ی برقی و هوشمند

در دنیای مدرن امروز تکنولوژی در پس هر وسیله ای در خانه قرار گرفته و موجب شده روشن و خاموش کردن بسیاری از اقلام موجود در یک خانه با یک کنترل و یک کلیک ساده انجام شود. یکی از وسایلی که این ویژگی خاص در آن اجرا شده پرده خانه است. در این مقاله به بررسی اینکه پرده برقی چیست و چه ویژگی هایی دارد خواهیم پرداخت و به نکاتی درباره خرید این نوع پرده مدرن خانگی اشاره می کنیم.

پرده برقی چیست؟

پرده برقی را یکی از انواع پرده مدرن خانگی می شناسند. پرده ای که شاید ظاهری شبیه به پرده های همیشگی داشته باشد اما علاوه بر اینکه در زیبایی دکوراسیون خانه تاثیرگذار است، با یک کنترل از راه دور باز و بسته می شود.

همانطور که یک پرده مدرن قرار است آرامش و آسودگی بیشتری برای ساکنین یک خانه داشته باشند، پرده برقی یا پرده اتومات نیز همین کار را انجام می دهد.

قابلیت کنترل باز و بسته شدن پرده از راه دور موجب شده پرده برقی را یکی از از لازمه های یک خانه هوشمند بدانند چرا که حتی می توان کنترل آن را به یک اپلیکیشن موبایل سپرد و به طور کلی از روی تلفن همراه آن را کنترل کرد. در چنین مواقعی لقب پرده هوشمند به این نوع پرده ها داده می شود.

روش های کنترل پرده اتوماتیک (اتومات) چیست؟

اگرچه در ابتدا تصور می شود پرده برقی فقط با یک دستگاه جانبی همانند ریموت، کنترل می شود اما هوشمندی این نوع پرده فراتر از این هاست.

کنترل با ریموت

ساده ترین حالت یک پرده برقی، کنترل آن توسط یک ریموت است. در این حالت، ساده ترین نوع موتور کنترلی روی پرده نصب می شود.

یک دستگاه سبک که در پشت پرده قرار می گیرد و به هیچ وجه قابل رویت نیست. این دستگاه ها اغلب با باطری لیتیومی کار می کنند و در برخی مواقع نیز قابل شارژ هستند.

معمولا باطری یک موتور کنترل پرده اتومات ۶ ماه تا ۱ سال عمر می کند. هرچند طول عمر آن تا حدودی به میزان استفاده شما و اینکه چقدر پرده انتخابیتان سنگین است بستگی دارد.

برخی از انواع دستگاه های موتور پرده اتوماتیک، برقی هستند اما انتخاب آن ها به این بستگی دارد که تا چه اندازه پریز برق به پنجره و جایی که پرده را نصب می کنید نزدیک باشد. هرچند معمولا برای خانه هایی که کودک یا حیوان خانگی دارند توصیه نمی شود چرا که ممکن است حین بازی با سیم آن برخورد کنند و برایشان خطرناک باشد.

کنترل با اپلیکیشن موبایل

اگرچه کنترل با ریموت به اندازه کافی یک پرده را هوشمند می سازد اما در خانه های هوشمند همه چیز به یک دستگاه، یعنی تلفن همراه، متصل است.

اینکه پرده برقی انتخابی شما قابلیت کنترل با اپلیکیشن موبایل را داشته باشند بستگی به برند انتخابی شما دارد. اگر تاکید دارید که چنین قابلیتی وجود داشته باشد حتما با فروشنده درباره آن مشورت کنید.

در چنین مواقعی، فقط کافیست یک اپلیکیشن به روی تلفن همراه خود نصب کنید و دیگر یک پرده هوشمند در اختیار دارید که باز و بسته شدن آن با یک گزینه روی موبایلتان انجام می شود.

اما تنها هوشمندی یک پرده هوشمند به باز و بسته شدن آن توسط اپلیکیشن موبایل ختم نمی شود. این امکان وجود دارد که تنظیم کنید پرده اتاق چه زمانی بسته یا باز شود. در این صورت دیگر حتی نیازی به کنترل شما نخواهد بود.

بعنوان مثال اگر دوست دارید صبح ها با تابش نور خورشید روی صورتتان بیدار شوید می توانید تنظیم کنید در ساعت خاصی از صبح پرده به کنار برود.

کنترل پرده با دستورات صوتی

یکی دیگر از قابلیت های پرده برقی یا پرده هوشمند کنترل آن با دستوران صوتی است. در این صورت حتی نیازی نیست به دنبال ریموت یا حتی تلفن همراه خود برای کنترل پرده بگردید بلکه کافیست با دستورات صوتی که قبلا در سیستم ثبت کرده اید نسبت به کنترل باز و بسته بودن پرده اقدام کنید.

در سیستم پرده برقی مای اسمارت هوم حتی با لمس پرده هم میتوان یک پرده را بصورت هوشمند باز و بسته کرد.

با وجود دستور صوتی مای اسمارت هوم نیز می توان پرده را باز یا بسته نگاه داشت.

نکات که باید پیش از خرید پرده برقی در نظر بگیرید

حال که با مزایا و معایب پرده اتوماتیک آشنا شدید و تصمیم به خرید آن گرفتید بد نیست چند نکته را هنگام خرید پرده برقی در نظر بگیرید.

کیفیت و مقاومت

وقتی قرار است هزینه بالایی بابت خرید چیزی بپردازید بدون شک کیفیت و مقاومت آن برایتان اهمیت بالایی دارد چرا که به خرید آن وسیله برای طولانی مدت فکر کرده اید و دوست ندارید خیلی زود به زود برای تعمیر یا حتی تعویض آن مجدد هزینه کنید.

بنابراین، هنگام خرید پرده برقی اصلی ترین چیزی که باید به کیفیت آن توجه کرد موتوری است که قرار است پرده را کنترل کند.

به این فکر کنید آیا موتوری که تهیه می کنید توانایی تحمل وزن پرده انتخابی شما را دارد؟ برخی موتورها وزن خاصی از پرده را تحمل می کنند و اگر سنگینی بیشتری را متحمل شوند زود از کار می افتند. آیا سر و صدای زیادی ایجاد می کند؟

گارانتی تعویض

شاید گارانتی تعویض پرده اتوماتیک کمی هزینه بالاتری برایتان داشته باشد اما حتما به آن توجه کنید چرا که ارزشش را دارد. در هر حال شما قرار است دستگاه هایی را برای کنترل پرده تهیه کنید که پیچیدگی های خاص خودشان را دارند.

بنابراین دانستن اینکه اگر زمانی هر یک از آن ها از کار افتاد شما پشتیبان برای تعمیر یا تعویض آن دارید می تواند اطمینان شما نسبت به خرید پرده برقی را بالاتر ببرد.

مکانیزم پرده برقی

شاید کمی گیج شده باشید که مکانیزم پرده اتوماتیک چیست؟ در حقیقت سه گزینه برای فعال کردن و به کار افتادن پرده های برقی وجود دارد: پریز برق، باطری، انرژی خورشیدی. بدون شک پرده هایی که با باطری کار می کنند اقتصادی ترین گزینه هستند و انرژی خورشیدی هم بدون شک سازگارترین گزینه با طبیعت است.

در کنار این دو، گزینه پریز برق شاید ساده ترین گزینه باشد اما گاهی اوقات وجود سیم در دکوراسیون داخلی خانه تاثیر می گذارد و شاید فضا را کمی شلوغ به نظر برساند. هرچند انتخاب بین این سه به شما بستگی دارد که به دنبال گزینه کم هزینه، با کارکرد راحت یا سازگار با محیط زیست هستید.

محل قرار گرفتن پرده برقی

همه ما می دانیم پرده ها برای پوشاندن پنجره به کار می روند. پس محل قرار گرفتن آن چه تاثیری در انتخاب پرده برقی دارد؟ اینجاست که به گزینه موتور پرده برقی و نوع پرده ای که در نظر داریم می رسیم.

همانطور که پیش تر نیز به آن اشاره شد وزن پرده و نوع موتور پرده برقی باید با هم سازگار باشند. از سوی دیگر باید فضای کافی برای نصب موتور پرده برقی وجود داشته باشد.

پس اینکه کرکره یا پرده شما تا چه حد به پنجره نزدیک است یا از چه نوع میل پرده ای برای نصبشان استفاده شده می تواند به روی انتخاب نوع موتور و نوع پرده برقی تاثیر داشته باشد.

سخن نهایی

همه ما دوست داریم همگام با دنیای مدرن پیش برویم و از جدیدترین امکانات استفاده کنیم. چه بخواهد به خرید جدیدترین نوع تلفن همراه ختم شود چه استفاده از تکنولوژی خانگی. با دانستن اینکه پرده برقی چیست و چطور می توان بهترین استفاده را از آن برد شاید به این نتیجه برسید که خرید این نوع پرده مدرن و هوشمند برای خانه تان ارزشش را دارد.

برای آسایش و راحتی بیشتر و تبدیل کردن خانه تان به یک خانه هوشمند، بدون شک خرید پرده هوشمند خواهد بود. اما فراموش نکنید همیشه پیش از خرید، کاملا تحقیق کنید و اطلاعات لازم را در نظر گرفته و از فروشنده بپرسید.

گروه خانه هوشمند مای اسمارت هوم ارائه دهنده ی برترین انواع پرده مدرن و کلاسیک است. شما میتوانید پس از دریافت مشاوره تخصصی جهت خرید پرده اداری، تجاری، هتلی، مسکونی و … از مشاوران ما در مورد امکان برقی کردن هر یک از پرده ها نیز سوال کنید. کافیست از طریق شماره تماس های مجموعه و یا واتس اپ با ما در ارتباط باشید.